Széchenyi 2020 Széchenyi Terv Plusz

Hírek

Kiderült, miről árulkodik a zselici talaj 2025-03-27

Különleges földtudományi kalandra hívott a FINO partner BOS-FRUCHT Agrárszövetkezet és a Magyar Talajtani Társaság.

A FINO partner BOS-FRUCHT Agrárszövetkezet csatlakozott a „TALAJ a talpad alatt” kampánynaphoz, amelynek keretében március 21-én Bárdudvarnokon a zselici talajt ismertették meg az érdeklődőkkel. A Magyar Talajtani Társaság rendezvényének célja az volt, hogy felhívja a figyelmet egyik legfontosabb természeti erőforrásunk és nemzeti kincsünk, a termőtalajaink állapotára és fontosságára.

 

A FINO partner BOS-FRUCHT Agrárszövetkezet számára rendkívül fontos a fenntarthatóság, így nem is volt kérdés a „Talaj a talpad alatt” kampánynaphoz való csatlakozás. „Meggyőződésünk, hogy a Zselicben gazdálkodó, növénytermesztéssel foglalkozó cégként kötelességünk minden olyan kezdeményezéshez csatlakozni, amely a talajunk, a termőföldünk megóvását célozza. A mindennapokban is ennek szellemében dolgoztunk, hiszen gondoskodtunk az állattenyésztésben képződött szerves anyagok visszajuttatásáról, illetve a növénytermesztés során is talajkímélő agrotechnológiát használtunk. Egészséges talaj, egészséges tömegtakarmány, egészséges állattenyésztés és egészséges tej, illetve tejtermékek, mi ebben hiszünk” – hangsúlyozta Egyed Barna, a BOS-FRUCHT Agrárszövetkezet igazgatósági elnöke.

talaj 1

A Magyar Talajtani Társaság szakemberei a kampányba bekapcsolódó helyszíneken talajszelvényt ástak ki, és azokat az ország különböző pontjain bemutatták, leírták, meséltek a talajról, annak működéséről, és természetesen válaszoltak a megjelentek kérdéseire. A kampány részeként Bárdudvarnokon várták az érdeklődőket. „A zselici szántókon eredetileg erdők voltak, jellemzően homokos textúrával rendelkező, pannon üledéken és löszön képződött barna erdőtalajok. Ebből adódóan könnyedén erodálódnak – még anélkül is, hogy megművelnénk. Azonban a művelés hatására ez a folyamat felgyorsul. Szerencsére azonban egyre több gazdálkodó igyekszik tudatosan odafigyelni a talajpusztulás megelőzésére, lassítására.  A vizsgált talajszelvény alapján megállapítható, hogy ennek a területnek kiváló a vízgazdálkodása, egészen egy méter mélyen is gilisztajáratok vannak, és a gyökérzet is lenyúlik idáig, láthatóan aktív biológiai élet zajlik. Mindez nagyban köszönhető annak, hogy a talaj felszínét jelenleg is takarónövényzet fedi. A növényborítottság védi meg ezt a táblát attól, hogy olyan nagy mértékben erodálódjon, mint a környező szántók” – mesélte Dobos Tímea geográfus, a Magyar Talajtani Társaság tagja.

IMG_2476

A rendezvényen a talajvédelem egy kevésbé ismert műszaki megoldására, a gumiabroncs-nyomásszabályozás fontosságára hívták fel a figyelmet a Deraland Kft. szakemberei. „A talajra optimalizált gumiabroncs nyomás növelte a felfekvő felületet és csökkentette a kerékcsúszást, ezáltal érve el az alacsonyabb talajtömörítő hatást és üzemanyag-fogyasztást. A szinte minden traktor radiál gumiabroncsában rejlő technológia kihasználásával védhető a termőtalaj és csökkenthetők az üzemeltetési költségek. Szerencsére azt látjuk, hogy egyre jobban odafigyelnek erre, főként azok a gazdaságok nyitottabbak, ahol már megtörtént a generációváltás” – emelte ki Dér Attila, a Deraland Kft. ügyvezetője.

talaj 2

A program kiemelt célja az volt, hogy élményszerű módon, a szakemberektől kapjanak a laikusok, érdeklődők olyan információt a talajról, ami ráirányítja a figyelmet annak fontosságára.

Vissza a hírekhez